Tänavune muinasjutukonverents on pühendatud eesti keele aastale

Toimumise aeg: 24.05.2019 11:00 - 16:00

Haapsalu raamatukogu (Posti 3) korraldab 24. mail algusega kell 11.00 juba kuuendat korda muinasjutukonverents “Muinasjutuvägi”, alapealkirjaga “Muinasjuttude salakeel”.

Tänavusel konverentsil astuvad üles sellised muinasjuttude, pärimuskultuuri ning eesti keele spetsialistid nagu Krista Kumberg, Piret Päär, Marju Kõivupuu, Valdur Mikita, Kärri Toomeos-Orglaan ning Ilmar Tomusk.

Teadus- ja haridusministeerium kuulutas 2019. aasta eesti keele aastaks, UNESCO aga põliskeelte aastaks. Siit lähtub ka konverentsi seekordne teema: muinasjutud ja keel, muinasjuttude keel, muinasjuttude salakeel. Muinasjuttudes kasutatakse, sageli ümberjutustaja soovi mööda, kõlakujundeid ja kõnekäände, võrdlusi ja ümberütlemisi.

Lugudes elavad ka murdesõnad ning murdekeel, nendes elab ehe, värvikas ja mitmekülgne eesti keel. Muinasjuttude erilise keele kõrval ja taga on peidus muinasjuttude salakeel ka tähenduse mõttes. Neis on varjul põlised väärtushinnangud ja õpetused. Muinasjutud aitavad korrastada lugeja ja kuulaja mõtteid ning selle läbi maailma.

Muinasjutukonverentside algus Haapsalus jääb aastasse 2009 (seega saab tänavu 10 aastat esimesest konverentsist), mil kutsuti kokku muinasjutte väärtustavad inimesed meilt ja mujalt, kes oma teadmisi, mõtteid ja kogemusi teistega jagada soovisid. Seda sama soovime teha ka tänavu ja kutsuda kõik muinasjuttude sõbrad Haapsallu kokku.

Konverents on suunatud laste lugemise juhtidele lapsevanematele, pedagoogidele, raamatukoguhoidjatele, huvijuhtidele, loovtegevuse juhtidele ja noorsootöötajatele. Oodatud on ka pered koos lastega ja kõik teised, kes muinasjutte ja lastekultuuri oluliseks peavad.

Konverents toimub Haapsalu kultuurikeskuse Randlase saalis.

Konverentsist osavõtt on tasuta. Lõuna on tasuline.

KONVERENTSI KAVA:

Kava
10:30 Registreerimine, hommikukohv
11:00 Avasessioon
Piret Päär
Krista Kumberg „Muinasjutt näitab keelt“
12:00 Kohvipaus
12:30 Keskpäevasessioon
Logolohelugu
Marju Kõivupuu „Muinasjutud kui meie vaimne pärand“
Ilmar Tomusk „Mida ma muinasjuttudest arvan ja miks ma ise muinasjutulisi lugusid kirjutan.“
13:30 Lõuna
14:30 Lõpusessioon
Haapsalu noortekeskuse draamaringi etendus „Telefonilood“
Kärri Toomeos-Orglaan „Lumivalgekese peegeldusi“
Valdur Mikita „Muinasjutt kui seisund“
16.00 Konverentsi lõpetamine

Konverentsile registreerida saab siit.