Raamatukogus toimub kahe Eestimaa rootslastest rääkiva raamatu esitlus

Toimumise aeg: 23.01.2018 17:30 - 19:00

Teisipäeval, 23. jaanuaril kell 17.30 toimub Haapsalu raamatukogus (Posti 3) Viktor Amani teose „Raamat Eestimaa rootslastest. Kultuurilooline ülevaade“ eestikeelse tõlke esitlus.

Viktor Aman (1912–2009) oli eestirootslasest kooliõpetaja, publitsist ja ühiskonnategelane.

Raamatu esitlusel Haapsalu raamatukogus osalevad nii raamatu tõlkija Ivar Rüütli kui ka teised raamatu väljaandmisega seotud isikud.

Raamat jutustab eesti- ehk rannarootslaste poolsuletud ühiskonnast, kultuurist ja eluolust sellisena, nagu see oli ligemale saja aasta vältel enne nende enamuse kurba lahkumist Eestist. Kõike seda kirjeldatakse nii valdkondade, ajastute kui ka üksikute rannarootsi asualade kaupa: alates peatoiduse hankimisest merel ja maal kuni orkestrite ja kooride tegevuseni; tsaariajal, sõjapäevil ja Eesti ajal; Naissaarest Ruhnuni.

Muuhulgas on juttu usulistest äratusliikumistest ja rahvuslikust ärkamisest, mis haarasid ka rannarootslasi, esimestest rahvakoolidest ja hariduspüüdlustest ning hakkamasaamisest otsese ja ka varjatuma rahvusliku survega venestusajal ning Eesti Vabariigis.

Samuti tutvustab Toivo Tomingas esitlusel enda uut raamatut „See maa on Aiboland“.

Mõlemat raamatut on võimalik ka kaasa osta, raamatute hinnad on esitlusel vastavalt 25 ja 15 eurot. Üritus toimub koostöös Rannarootsi muuseumiga.