Raamatukogu ajaloopäev keskendus mälu küsimustele

Toimumise aeg: 21.02.2019 16:30 - 19:00

Neljapäeval, 21. veebruaril kell 16.30 toimub Haapsalu raamatukogus ajaloopäev, mis keskendub Eesti lähiajaloole ja mälu temaatikale. Üritusel astuvad üles ajaloolane Meelis Maripuu ning kirjanik ja režissöör Imbi Paju.

Ajaloopäeval räägime Maripuu ja Pajuga mälust ja mäletamisest. Miks on mälu jäädvustamine oluline, kas see on minevikku kinni jäämine või on see midagi muud?

Maripuu on Eesti Mälu Instituudi juhatuse liige. Ajaloolasena tegeleb Maripuu peamiselt Teise maailmasõjaaegsete repressioonide uurimisega.

Lisaks vaatame ajaloopäeval Imbi Paju rahvusvaheliselt palju tähelepanu saanud filmi „Tõrjutud mälestused“, mida nimetatakse ka Eesti esimeseks oma holokaustidokumentaaliks. Ülemöödunud aasta rahvastiku aruandes märgitakse, et see film ja paljud teised Paju tööd on toonud inimeste teadvusse ajalootrauma mõiste.

Tegemist on ajaloolis-psühholoogilise dokumentaalfilmiga, mis jutustab loo Imbi Paju ema ja tädi, kaksikõdede Aino ja Vaike kasvamisest naiseks stalinismi, nõukogude okupatsiooni ja terrori tingimustes. Filmis saame näha ka Haapsalu aukodanikku, artsi, psühholoogi ja endist Gulagi vangi Heino Noort. Film kestab umbes tund aega.

Üritus toimub koostöös Läänemaa Vabadusvõitlejate Ühendusega ning õhtut aitab läbi viia Heiki Magnus.

Ajaloopäevaga tõmbame joone alla Eesti juubeliaastale raamatukogus. Mullu veebruaris pidasime Eesti juubeliaasta algust silmas kohtumisüritusega, kus astusid üles ajaloolased Kristjan Kaljusaar ja Jaan Sudak.

Üritus on tasuta.