Põhjamaade kirjandusnädal toimub tänavu 12.-18. novembril. Selle raames kutsutakse sel aastal lapsi, noori ja täiskasvanuid kohtuma Põhjala raamatukangelastega, sest 2018. aasta teema on Põhjala kangelased. Kirjandusnädala aastateema on läbivaks jooneks nii valitud raamatutes, tekstides kui ka nädala ettevõtmistes.
Põhjamaade kirjanduse nädala ettelugemispäeva puhul tutvustab Haapsalu lasteraamatukogu 12. novembril koolides Põhjamaade kirjandust. Traditsiooniliselt toimub see hommikuhämaruses küünlavalgel kõigis Põhjamaades ja lähiümbruse riikides. Selle aasta teema on Põhjala kangelased ja korraldajad on valinud välja kolm raamatut, mida lähemalt tutvustada. Kuna neid eesti keeles ilmunud ei ole, siis tutvustame Põhjamaade autorite kirjandust laiemalt.
Risti Põhikoolis meelitab Krista Kumberg 1.-4. klassi õpilaste ees raamatutest välja lastekirjanduse kangelased ning tutvustab värsket ja väärt kirjandust, millega iga laps saab ise oma sisemist kangelast kasvatada.
Haapsalu Põhikooli 3.-4. klassidele tutvustab Jaanus Kõuts raamatuid, mida kasutatakse ka Eesti Lastekirjanduse Keskuse korraldataval üleriiklikul 3.-4. klasside kirjandusmängul, mis sel korral on pühendatud just Põhjamaade kirjandusele. Kirjandusvõistluse raamatute valikus on sel korral Põhjamaade jutud, autoriteks Timo Parvela, Tuutikki Tolonen, Kristina Ohlsson, Maria Parr, Jo Nesbo, Bobbie Peers, Aðalsteinn Ásberg Sigurðsson. Täpsemalt kirjandusmängu kohta saate lugeda Eesti Lastekirjanduse keskuse kodulehelt.
Lisaks Haapsalu raamatukogu lugemissaali fuajees (Posti 3) üleval Norra saatkonna fotonäitus “Norra värvid” ning Uuemõisa raamatukogus (Ehitajate tee 3) fotonäitus “Norra rannarahva lood”.
Populaarne kirjandustegelane
Kangelaste tegelaskujud naasevad tagasi Põhjala kirjandusse. Nende roll on muutunud sõltuvalt ühiskonna arengust. Näiteks, paljudel Islandi saagadel, mis kirjutati 13.-14. sajandil, on siiani juhtiv roll ja nende tegelased esinevad sageli ka tänapäeva kirjanduses. Nii saagade kangelased kui anti-kangelased on hakanud iseloomustama paljusid peategelasi ka täna.
Aga kes on need kangelased ja miks nad endiselt paeluvad lugejaid kõikjal maailmas? Kõiki neid huvitavaid küsimusi saavad selleaastased Põhjala kirjanduse nädalal osalejad uurida ning proovida neile vastuseid leida.
Julge kangelane või kasutu kurikael
Põhjala kangelase tegelaskuju iseloomustab tihti mitmekülgsus. Sest kes võib olla kangelane ja milline tegevus teeb inimesest jumaldatava kangelase või kasutu kurikaela? Sõnaraamat kirjeldab kangelast kui tegelast, keda imetletakse tema julge ja auväärse tegevuse tõttu.
Siiski, kirjandus sisaldab kindlasti erinevat laadi kangelasi. Ka endises mõistes anti-kangelasi, kes esitavad väljakutse nn traditsioonilistele kangelastele ja kellest on saanud kesksed kirjandustegelased tänapäeva kirjanduses.
Kangelased selle aasta raamatutes
Kõik sellel aastal lugemiseks valitud raamatud käsitlevad teemat “Põhjala kangelased” ja need tutvustavad meile erinevaid tegelaskujusid, kes võtavad kangelase kuju ühel või teisel moel.
Lastele mõeldud raamatus “Superkangelaste käsiraamat”, mille on kirjutanud rootsi abielupaar Elias and Agnes Våhlund, kohtume me Lisaga, keda poisid tema uues koolis kiusavad. Ühel päeval, kui Lisa peidab ennast kiusamise eest raamatukokku, leiab ta müstilise raamatu, mis muudab kõik. Nii algab seiklus, et saada peatumatuks superkangelaseks Punane Mask.
Norra kirjaniku Simon Strangeri teismelistele mõeldud raamat “Need, keda ei ole olemas” tutvustab meile Emeliet, kes leiab ennast ootamatus olukorras, kus pannakse proovile tema veendumused õige ja vale kohta. Mida teha, kui illegaalne immigrant äkki uksele koputab?
Romaan “Islandi kuningad”, mille on kirjutanud islandi kirjanik Einar Már Guðmundsson, on kogu naljakaid lugusid väljamõeldud Knudsenite perekonnast, kes tegutseb alates 18. sajandist kuni tänapäevani. Oma raamatus vaidlustab Einar Már Guðmundsson traditsioonilise arusaamise kangelasest.
Põhjamaade kirjandusnädala taust
Põhjamaade kirjanduse nädal on ettelugemise üritus. Loetakse ette lõike aasta raamatuteks valitud teostest, ja seda samal ajal kõikides Põhja- ja Baltimaades ning ka Põhjala asutustes kõikjal maailmas. Põhjala kirjanduse nädal toimub novembri keskel.
Valitud nädala esmaspäev on suur ettelugemise päev, mil koolid, raamatukogud ja teised kultuuriorganisatsioonid korraldavad hommikul ettelugemisi lastele ja noortele ning õhtul täiskasvanutele. Projekti koordineerib Põhjamaade Ühenduste Liit ja Põhjala koostööga tegelev MTÜ ning seda finantseerib Põhjamaade Ministrite Nõukogu.
Igal aastal valitakse uus teema. Teemaga seonduvalt valitakse üks raamat lastele, üks noortele ja üks täiskasvanutele. Teema ja raamatud valib välja Põhjala kirjanduse nädala esinduskogu, kuhu kuulub üks esindaja kõikidest Põhjala maadest.
Novembris, kui meie maades on kõige pimedam aeg, süütame me küünlad ja loeme raamatuid. See on Põhjala kirjanduse nädala esmane idee. Nädala esmaspäev on suur ettelugemise päev. Kogu ülejäänud nädal on täidetud lugemiste, näituste ja kõikvõimalike teemakohaste ettevõtmistega kõikjal Põhja- ja Baltimaades ning ka Põhjala institutsioonides kõikjal maailmas. Eesmärgiks on kaasata nii paljusid erinevaid asutusi kui võimalik.
Seega – kustuta tuled, pane küünal põlema, ja ühine rohkem kui 150 000 inimesega, kes samal ajal loevad kõikjal maailmas.
Põhjamaade kirjandusnädala ettevõtmised Lääne Maakonna Keskraamatukogus:
Rohkem infot leiab siit.