“Muinasjutt seob ilma ühte”, 16.mail 2025, Haapsalu Kultuurikeskuse rõdusaalis
Lääne Maakonna Keskraamatukogu korraldab üle aasta toimuva muinasjutukonverentsi kõigile, kes usuvad lugude jõusse. Sel aastal on rõhk rahvusvahelisel koostööl ja erinevate kultuuride suulise pärandi mõtestamisel. Ootame külalisesinejaid Islandilt ja Rootsist ning tutvustame muinaslugude kaudu eri rahvaste maailmatunnetust, mis on tihti sarnasem, kui arvame.
Konverents toimub Eesti Raamatu Aastal – hea võimalus rõhutada, et muinaslood rändasid ja elasid juba enne raamatuid ning kannavad edasi mõtteviise, väärtusi ja unistusi, mis on ühised paljudele rahvastele.
🧵 Üleskutse:
„Muinasjutuvägi: Muinasjutt seob ilma ühte“
Teist inimest on lihtsam mõista, kui tead tema lugu. Teisest rahvast arusaamiseks on hea tunda selle rahva muinasjutte. Ja mis selgub? Olemuslikult on need meie omadega enamasti sarnased. Sama on lootus õnnele ja õiglusele, imede ootus, samad on hirmud ja rõõmud.
Kõikjal püütakse seda maailma, kus elatakse, paremini mõista. Kui puudub seletus, kõlbab hästi ka mõni lugu, mis põhjendab ja selgitab, mis, miks ja kuidas toimib ning kuidas sellega hakkama saada.
Iga rahvas teeb seda omal moel. Teadmine, kuidas näevad samu asju teised, aitab meil neist aru saada ja neil meist, kui jutustame neile omi lugusid. Muinaslood nõeluvad meid pikkade pistetega kokku üheks suureks kirevaks lapitekiks.
Muinasjutud seovad ühte selle, mis oli, sellega, mis on ja mida tulevik toob. Nad seovad kokku allilma siinilmaga ja siinilma pilvepealsega. Nad seovad üheks põlvkonnad ja kogukonnad. Nad seovad ühte põhjuse ja tagajärje.
Seekordne muinasjutukonverents tõotab taas üle aastate tulla rahvusvaheline. Ootame külalisesinejaid Rootsist ja Islandilt. Millised on nende lood? Kuidas me ise tunnetame oma väikese maailma ja selle suure maailma, kus me elame, terviklikkust?
Eesti Raamatu Aastal ei tohiks unustada, et muinaslood sündisid, elasid ja rändasid ka enne paberile püüdmist. Need seovad ühte sajanditetaguse jutuvestja tänase raamatulugejaga. Ja nüüd, vanadest lugudest tuge või meelelahutust otsides, oleme osake sellest suurest vaimuilmast, mis oli enne meid ja mille edasikestmine on pisinatuke ka meie endi teha.
🕒 Päevakava
10:30–11:00 Registreerimine ja tervituskohv
11:00–11:10 Sissejuhatav muusikaline etteaste
11:10–11:12 Linnajuhi tervitus
11:12–11:15 Konverentsi avamine
Esimene sessioon
11:15–11:42 Piret Päär — „Lood, mida jutustad, loovad sind ennast“
11:44–12:06 Eyrún Ósk Jónsdóttir (Island) — „Kuidas haldjad said linnaarendajateks: Islandi muinasjutud ja nende mõju teedeehitusele ja arhitektuurile“
12:08–12:40 Anette Mjöberg, Nina Carstens, Linda Hagberg (Rootsi) — „Illustratsioonide tähtsus lugude juures“
12:45–13:45 Lõuna (osaleja kulul)
Teine sessioon
13:45–13:55 Päeva teise osa sissejuhatav etteaste
13:57–14:19 Anatoli Ljutjuk — „Ukraina avastamine: muinasjutud, lood, legendid ja selle pärandi edasiandmine enda tehtud mänguasjade abil“
14:21–14:43 Inge Annom — „Romade muinasjuttudest“
14:45–15:07 Krista Kumberg — „Tervitusi teisest ilmast!“
15:09–15:14 Lohelugu
15:14–15:17 Konverentsi lõpetamine
📋 Registreerimine
Registreerimine kestab kuni 6. maini 2025.
Palume täita osalusvormi siin:
🔗 https://forms.gle/9G5gFtbYF4RyR6xv5