Haapsalu lasteraamatukogu (Wiedemanni 11) kahel korrusel ja keskraamatukogu lugemissaali fuajees (Posti 3) on üleval kunstnike Irena Aizeni ja Lena Revenko topeltnäitus “Jänesed, rebased ja teised inimesed” .
„Aizen ja Revenko on vabade kunstide viljelejad. Nende pildid võluvad lapsi, aga on sügavamalt mõistetavad ka täiskasvanuile. Just läbi loomakujundite annavad mõlemad kunstnikud edasi inimlikke tundeid ja seda sürrealistliku nurga alt. Mõlema loomingus on ohtralt sümbolismi,” kirjeldab kunstnike loomingut näituse kuraator Viive Noor. “Nad on mõlemad hea tehnikaga, mõlemad on väga head joonistajad, mis tänapäeval pole üldse tavaline. Mõlemal on väga tugev koloriiditaju. Mulle meeldib, et pildid on kõik väga sügava mõttega.”
Lisaks toetuvad mõlemad kunstnikud Viive Noore sõnul natuke traditsioonilisele vanale kunstile. “Kui vaadata näiteks Irena töid, tulevad meelde renessansiajastu maalid, maastikud ja asjad. Lena puhul ma tunnen juudikultuuri jooni, mosaiike ja tekstiilimustreid,” lisab Noor.
TAUST
Irena Aizen sündis Venemaal. Ta kasvas üles kunstnike peres ja on kolmandat põlve kunstnik. 1981. aastal lõpetas Irena Jaroslavli kunstikolledži. Venemaal töötas ta kirjastuses illustraatorina. Alates 1990. aastast elab Aizen Iisraelis.
Tema kunstiteosed on eksponeeritud Vene kunsti muuseumis (Jersey City, USA), Läti naivistide kunstimuuseumis Riias, Tuula kaunite kunstide muuseumis Venemaal, Natalie Boldyreff galeriis Pariisis, Tribes kaunite kunstide galeriis Tel Avivis. Kunstniku teoseid võib leida arvukatest erakogudest USAs, Kanadas, Austraalias, Saksamaal, Venemaal, Iisraelis, Suurbritannias, Hiinas ja mujal.
Irena Aizen ütleb oma loomingu kohta järgmist: “Ma kasutan loomade pilte, et rääkida inimestest. Muuhulgas kindlasti mehe ja naise suhetest. Lõppude lõpuks oleme me kõik natuke ka loomad. Püramiidid, mida loon, on minu filosoofiline ja vaimne kontseptsioon, mis kajastab inimelu vastandlikke jõude. Püramiidi iga element omab tähendust. Näiteks lind sümboliseerib vaimsust, võti on vastus küsimustele. Inimlik soov harmooniliselt areneda on rõhutatult maalidele kantud. Kõik püramiidi elemendid on omavahel seotud. Kuid iga vaataja võib leida nendele elementidele oma tähenduse. Ma valisin kujundiks jänese, sest ma ei tahtnud joonistada inimesi. Jänes on tegelikult inimesega väga sarnane, tal on palju inimesega ühiseid omadusi.“
Lena Revenko sündis 1976. aastal Valgevene pealinnas Minskis. Tema perekond siirdus Iisraeli elama, kui Lena oli 14-aastane. Ta lõpetas Jeruusalemmas kunsti- ja disainiakadeemia Bezalel illustratsiooni ja visuaalse kommunikatsiooni erialal. Praegu elab ja töötab Lena Revenko Tel Avivis kunstniku ja graafilise disainerina. Tema näitusi on eksponeeritud üle kogu maailma – Ameerika Ühendriikidest Hiina ja Jaapanini.
Kuigi kunstnikud elavad mõlemad Iisraelis, kohtusid nad esmakordselt Tallinnas ühisel näitusel “Jänesed, rebased ja teised inimesed”.