Jaan Tõnissoni aasta tähistamine Haapsalus keskendub haridusele

Toimumise aeg: 12.10.2018 14:00 - 16:00

Jaan Tõnissoni Selts (JTS) tähistab üle-eestiliste kohtumiste sarjaga „Avame Jaani koodi“ Tõnissoni aastat, mis 12. oktoobril jõuab ka Haapsallu.

Kohtumine algab Haapsalu raamatukogus (Posti 3) kell 14.00 ja kestab orienteeruvalt kaks tundi. Teiste seas kõnelevad Jaan Tõnissoni Seltsi esimees Krista Aru, JTS juhatuse liige Aimar Altosaar, hariduselu uurija Sulev Valdmaa ja Andres Ammase kolleegid.

Jaan Tõnissoni Selts annab Haapsalu kohtumise eel kohtumiste sarjast teada järgnevalt:

Oleme otsustanud aasta jooksul tutvustada eeskätt noortele, aga muidugi ikka kõigile huvilistele Jaan Tõnissoni. Mängides sõnadega kasutame väljendit „avame Jaani koodi“, sest Koodi Jaani hüüdnimi aitab seda suurmeest tuua moodsasse koodikirjutamise või vastupidi öeldes dekodeerimise keelde.

Tõnisson on Eesti ühiskonnale nii palju andnud, alates ühistegevuse propageerimisest, lasteaedade asutamisest kuni kutsekoolide eest seismiseni. Esimene eestlaste pank, esimene eestlaste erakond, esimene Eesti välisdelegatsioon, neljakordne valitsusjuht jne. Temast on põhjust rääkida igas kooli ainetunnis.

Et Jaani koodi avada nuti-keeles kasutame versioonide süsteeme.
Ver 1.0 oli 16. novembril 2017 Tallinnas.
Ver 2.0 Tartus Tõnissoni 149. sünniaastapäeval.
Ver 3.0 Pärnus, Tartu rahu aastapäeval 2. veebruaril, teemaks riigimees.
Ver 4.0 Vana-Võidus, 2. märtsil, teemaks Tõnissoni tsitaat „kutseharidus on Eesti majanduse vereringe“.
Ver 5.0 Jõhvis 29. märtsil, Lennart Meri 89. sünniaastapäeval ja teemaks välispoliitika suurkujud: Tõnisson, Poska ja Meri.
Ver 6.0 Haapsalus 12. oktoobril ning teemaks Tõnisson ja Eesti haridus.

Pidasime plaani haapsallase ja koolitegelase Andres Ammasega koos kõnelda Tõnissonist ja haridusteemal Haapsalus. Nüüd peame seda tegema nii, et räägime haridusest, Tõnissonist ja Ammasest. Koos õpetajate ja kooliõpilastega, ajaloohuviliste ja ühistegevuse vedajatega.

See ongi 12. oktoobri Ver 6.0 „Avame Jaani koodi Haapsalus.“

Kohtumiste sari tipneb Tõnissoni 150. sünniaastapäeva tähistamisega Tartus 22. detsembril ja päev enne seda on noore Jaani päev tema sünnikohas Mursi talus Surva külas Viljandimaal ja noorpõlve koolilinnas Viljandis.

Jaan Tõnissoni Selts tänab koostöö eest Haapsalu ja Läänemaa muuseume ja Lääne Maakonna Keskraamatukogu.