Haapsalu raamatukogus toimus Enno kirjanduspäev

Toimumise aeg: 08.07.2020 12:00 - 17:00

Kolmapäeval, 8. juulil toimus kirjanduspäev luuletaja Ernst Enno 145. sünniaastapäeva tähistamiseks, mis sai alguse kell 12.00 Enno haual Haapsalu vanal kalmistul. Päeva teises pooles toimus aga raamatukogu lugemissaalis (Posti 3) Enno salongiõhtu.

Luuletaja lapselaps Elin Toona kirjutas oma viimases kirjas, et sooviks Ennode hauale kirsipuu istutamist – see sai nüüd Haapsalu linnavalitsuse abiga teoks. Enno haualt edasi mindi jalutuskäigule Õhtu Kaldal asuva Enno mälestussamba juurde, Lääne maavalitsuse Lahe tänava majja Enno mälestustuppa ning sealt Haapsalu kunstikooli hoovigaleriisse vaatama rühmituse Haapsalu Valge Daami Kirjastus illustratsioonide näitust „Ernst Enno ja teised luuletajad“.

Keskraamatukogu lugemissaalis alustasime kell 15.00 Enno salongiõhtuga. Ernst Ennost rääkisid kirjandusteadlane ja kirjanik Rein Veidemann, kirjanik ja kunstnik Mathura; luuletaja, muusik ja religiooni uurija Siim Lill ning Saaremaal elav filosoof ja õpetaja Genadi Noa.

Enno päeva lõpetas rühmituse Valge Daami Kirjastuse liige Epp Ehasalu, kes oli pannud kokku Enno sõnadele tehtud lauludest oma lemmikute valimiku meile kuulamiseks.

Ühtlasi helistame Elin Toonale Floridasse ja loodame, et saame kuulda tema tervitust ning tervitada teda meie kõigi poolt. Elin Toona saab 12. juulil 83-aastaseks.

Lisaks on jätkuvalt raamatukogu fuajee vitriinides üleval raamatunäitus „Müstiline ja hingeline Ernst Enno kadunud kodu otsimas“, mis valmis koostöös Tartu linnaraamatukogu väliseesti ja vanema kirjanduse osakonnaga. Näituse koostaja on Eve Pormeister. Laenutussaali vitriinides täiendab näitust Ernst Enno teoste väljapanek ja lugemissaali vitriinides näitab raamatukogu Ernst Enno kohvrit ja teisi Ennode pere esemeid, mille on Eestisse tagasi toonud Elin Toona.

Raamatukogul on valminud ka luuletaja Ernst Enno veebileht, mis kajastab luuletaja elu ja loomingut, Enno kirjanduspäevi, omaloomingukonkurssi ja palju muud.

Enno kirjanduspäeva kava

Kell 12.00 – jalutuskäik Enno radadel
Mälestushetked Enno haual Haapsalu vanal kalmistul ja kirsipuu istutamine. Liigume edasi Õhtu Kaldale Enno mälestussamba juurde, sealt Enno majja (Lahe 8) ja jalutuskäigu lõpetame Haapsalu Kunstikooli hoovigaleriis rühmituse Valge Daami Kirjastus illustratsioonide näitusel „Ernst Enno ja teised luuletajad“.

Kell 14.00-15.00 – lõuna Kultuurikeskuse kohvikus (omal kulul)

Kell 15.00 – Enno salongiõhtu
Elin Toona tervitus Skypes
Rein Veidemann “Ernst Enno Eesti-igatsus”
Mathura „Aeg ja paik Ernst Enno ja Kunwar Naraini luules“
Kohvipaus
Kell 16.15 – 17.00
Siim Lill “Roosiristlik impulss Ernst Enno elus ja loomingus”
Genadi Noa „Müstika ja maagia Ernst Enno luules“
Epp Ehasalu „Enno laulude valimik“
Enno päevast osavõtnutega foto tegemine.

Enno päeva korraldab Lääne Maakonna Keskraamatukogu Eesti Kultuurkapitali ja Haapsalu linnavalitsuse toel.